team logo
 

George Washington Rec Center
pool


















Tropical Splash
Short Course Yards Swim Meet
George Washington Rec Center, Alexandria, VA
Sunday, January 26, 2014
Potomac Valley LMSC sanction for US Masters Swimming, Inc. Sanction #104-S003





2014 Results
Thank you for attending our 10th annual Tropical Splash. Until we meet again January 25, 2015, Aloha!
Alexandria Masters Swimming


    [ Women ]     [ Men ]     [ Relays ]     [ Coconut relay ]

 

 WOMEN ************************************************************************
*******************************************************************************

Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Victoria           21 UC12                           1:08.36  
                  32.07     1:08.36 (36.29)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Victoria           21 UC12                           2:30.19  
                  33.16     1:10.66 (37.50)     1:51.14 (40.48)     2:30.19 (39.05)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Koltz, Jessica            24 Reston Masters S               5:33.25  
                  28.80     1:01.36 (32.56)     1:34.77 (33.41)     2:09.01 (34.24)
        2:43.46 (34.45)     3:17.76 (34.30)     3:52.22 (34.46)     4:26.42 (34.20)
        5:00.15 (33.73)     5:33.25 (33.10)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Koltz, Jessica            24 Reston Masters S               1:04.90  
                  31.98     1:04.90 (32.92)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Koltz, Jessica            24 Reston Masters S               2:23.12  
                  33.24     1:09.56 (36.32)     1:46.80 (37.24)     2:23.12 (36.32)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Kelsie            23 Reston Masters S                 37.11  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Kelsie            23 Reston Masters S               1:23.04  
                  38.78     1:23.04 (44.26)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Koltz, Jessica            24 Reston Masters S                 59.73  
                  27.79       59.73 (31.94)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Koltz, Jessica            24 Reston Masters S               1:05.86  
                  30.03     1:05.86 (35.83)                                        
  2 Jensen, Kelsie            23 Reston Masters S               1:18.51  
                  38.71     1:18.51 (39.80)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             27 UC10                             27.66  
  2 Mathey, Alison            29 Arlington Master                 28.70  
  3 Madorno, Tiernan          29 National Capital                 29.79  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathey, Alison            29 Arlington Master               1:03.45  
                  29.93     1:03.45 (33.52)                                        
  2 Madorno, Tiernan          29 National Capital               1:06.82  
                  31.41     1:06.82 (35.41)                                        
  3 Goldberg, Julie           29 Sunfish Masters                1:18.22  
                  37.46     1:18.22 (40.76)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Gauzens, Stephanie        29 Alexandria Masters             2:14.44  
                  31.22     1:05.36 (34.14)     1:39.52 (34.16)     2:14.44 (34.92)
  2 Warren-Shriner, Lindsey   25 District Of Colu               2:17.82  
                  32.03     1:07.55 (35.52)     1:42.60 (35.05)     2:17.82 (35.22)
  3 Goldberg, Julie           29 Sunfish Masters                2:50.60  
                  39.79     1:23.76 (43.97)     2:08.30 (44.54)     2:50.60 (42.30)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Warren-Shriner, Lindsey   25 District Of Colu               5:48.92  
                  31.41     1:05.82 (34.41)     1:41.57 (35.75)     2:16.96 (35.39)
        2:52.08 (35.12)     3:27.47 (35.39)     4:01.86 (34.39)     4:37.30 (35.44)
        5:13.61 (36.31)     5:48.92 (35.31)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathey, Alison            29 Arlington Master                 32.40  
  2 Mann, Kristen             27 UC10                             32.41  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathey, Alison            29 Arlington Master               1:12.36  
                  33.96     1:12.36 (38.40)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Gauzens, Stephanie        29 Alexandria Masters             2:31.57  
                  34.26     1:12.03 (37.77)     1:51.57 (39.54)     2:31.57 (40.00)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             27 UC10                             35.87  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             27 UC10                             28.96  
  2 Madorno, Tiernan          29 National Capital                 34.71  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldberg, Julie           29 Sunfish Masters                7:05.29  
                  46.33     1:39.78 (53.45)     2:37.19 (57.41)     3:33.09 (55.90)
        4:31.36 (58.27)   5:31.41 (1:00.05)     6:18.64 (47.23)     7:05.29 (46.65)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters                 26.71  
  2 DeFreese, Michelle        32 Patriot Masters                  28.48  
  3 Hewitt, Sara              33 District Of Colu                 29.77  
  4 Miller, Alaina            31 Alexandria Masters               30.21  
  5 Garlington, Mylah         33 DMV Leviathan                    36.46  
  6 Hufford, Ellen            31 Arlington Master                 38.03  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        32 Patriot Masters                1:03.47  
                  29.80     1:03.47 (33.67)                                        
  2 Verigan, Teresa           30 Alexandria Masters             1:12.18  
                  34.34     1:12.18 (37.84)                                        
  3 Hufford, Ellen            31 Arlington Master               1:17.99  
                  38.40     1:17.99 (39.59)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 McWilliams, Katie         30 Alexandria Masters             1:59.79  
                  28.03       58.46 (30.43)     1:29.29 (30.83)     1:59.79 (30.50)
  2 Galan, Juliana            30 Terrapin Masters               2:13.85  
                  30.98     1:04.84 (33.86)     1:39.76 (34.92)     2:13.85 (34.09)
  3 Hufford, Ellen            31 Arlington Master               2:50.91  
                  40.63     1:23.32 (42.69)     2:07.63 (44.31)     2:50.91 (43.28)
  4 Garlington, Mylah         33 DMV Leviathan                  3:19.28  
                  42.61     1:30.22 (47.61)     2:21.67 (51.45)     3:19.28 (57.61)
  5 Duquette, Michelle        31 Lane 4 Swimming                3:44.09  
                  50.75     1:47.17 (56.42)     2:45.80 (58.63)     3:44.09 (58.29)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 McWilliams, Katie         30 Alexandria Masters             5:12.92  
                  28.40       59.72 (31.32)     1:31.18 (31.46)     2:02.94 (31.76)
        2:35.01 (32.07)     3:06.74 (31.73)     3:38.42 (31.68)     4:10.08 (31.66)
        4:41.89 (31.81)     5:12.92 (31.03)                                        
  2 Hawley, Katherine G       33 Lane 4 Swimming                7:03.51  
                  37.65     1:19.71 (42.06)     2:02.78 (43.07)     2:46.62 (43.84)
        3:29.37 (42.75)     4:12.64 (43.27)     4:55.48 (42.84)     5:38.68 (43.20)
        6:22.26 (43.58)     7:03.51 (41.25)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Batko, Samantha           31 Sportfit Lab                     34.90  
  2 Kays, Amelia              34 Alexandria Masters               36.65  
  3 Hewitt, Sara              33 District Of Colu                 37.67  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters               1:06.37  
                  33.01     1:06.37 (33.36)                                        
  2 Galan, Juliana            30 Terrapin Masters               1:08.00  
                  33.47     1:08.00 (34.53)                                        
  3 Maehr, Erin               31 District Of Colu               1:12.68  
                  35.38     1:12.68 (37.30)                                        
  4 Batko, Samantha           31 Sportfit Lab                   1:14.36  
                  35.36     1:14.36 (39.00)                                        
  5 Kays, Amelia              34 Alexandria Masters             1:16.90  
                  37.40     1:16.90 (39.50)                                        
  6 Miller, Alaina            31 Alexandria Masters             1:18.41  
                  37.81     1:18.41 (40.60)                                        
  7 Verigan, Teresa           30 Alexandria Masters             1:18.62  
                  37.89     1:18.62 (40.73)                                        
  8 Hewitt, Sara              33 District Of Colu               1:22.21  
                  40.46     1:22.21 (41.75)                                        
 -- Garlington, Mylah         33 DMV Leviathan                       DQ  
                  47.09                                                            
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters               2:22.55  
                  34.50     1:10.73 (36.23)     1:47.00 (36.27)     2:22.55 (35.55)
  2 Maehr, Erin               31 District Of Colu               2:33.87  
                  36.00     1:15.03 (39.03)     1:54.80 (39.77)     2:33.87 (39.07)
  3 Batko, Samantha           31 Sportfit Lab                   2:40.10  
                  36.93     1:17.48 (40.55)     1:58.70 (41.22)     2:40.10 (41.40)
  4 Kays, Amelia              34 Alexandria Masters             2:43.41  
                  38.40     1:19.57 (41.17)     2:01.51 (41.94)     2:43.41 (41.90)
  5 Miller, Alaina            31 Alexandria Masters             2:50.71  
                  39.88     1:21.91 (42.03)     2:07.07 (45.16)     2:50.71 (43.64)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaffney, Lauren           30 District Of Colu                 36.38  
  2 Hawley, Katherine G       33 Lane 4 Swimming                  45.35  
  3 Hufford, Ellen            31 Arlington Master                 55.19  
  4 Duquette, Michelle        31 Lane 4 Swimming                1:26.16  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaffney, Lauren           30 District Of Colu               1:18.95  
                  37.06     1:18.95 (41.89)                                        
  2 Kays, Amelia              34 Alexandria Masters             1:27.15  
                  41.67     1:27.15 (45.48)                                        
  3 Maehr, Erin               31 District Of Colu               1:27.84  
                  42.29     1:27.84 (45.55)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        32 Patriot Masters                  28.07  
  2 Batko, Samantha           31 Sportfit Lab                     33.10  
  3 Hewitt, Sara              33 District Of Colu                 33.52  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 DeFreese, Michelle        32 Patriot Masters                1:04.59  
  2 Verigan, Teresa           30 Alexandria Masters             1:21.90  
                  37.87     1:21.90 (44.03)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            33 Terrapin Masters               1:06.14  
                  31.11     1:06.14 (35.03)                                        
  2 Gaffney, Lauren           30 District Of Colu               1:14.76  
                  36.29     1:14.76 (38.47)                                        
  3 Batko, Samantha           31 Sportfit Lab                   1:16.35  
                  34.53     1:16.35 (41.82)                                        
  4 Hewitt, Sara              33 District Of Colu               1:17.43  
                  37.01     1:17.43 (40.42)                                        
  5 Miller, Alaina            31 Alexandria Masters             1:17.76  
                  36.36     1:17.76 (41.40)                                        
  6 Kays, Amelia              34 Alexandria Masters             1:18.13  
                  36.80     1:18.13 (41.33)                                        
  7 Verigan, Teresa           30 Alexandria Masters             1:18.97  
                  36.58     1:18.97 (42.39)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 McWilliams, Katie         30 Alexandria Masters             2:17.19  
                  29.91     1:07.35 (37.44)     1:46.61 (39.26)     2:17.19 (30.58)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 McWilliams, Katie         30 Alexandria Masters             4:47.46  
                  30.54     1:06.75 (36.21)     1:45.46 (38.71)     2:23.75 (38.29)
        3:04.44 (40.69)     3:45.56 (41.12)     4:16.76 (31.20)     4:47.46 (30.70)
  2 DeFreese, Michelle        32 Patriot Masters                5:42.02  
                  32.93     1:13.56 (40.63)     1:59.75 (46.19)     2:44.54 (44.79)
        3:33.98 (49.44)     4:23.12 (49.14)     5:03.04 (39.92)     5:42.02 (38.98)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          35 DC Dept Of Recre                 28.58  
  2 Wright, Michelle          39 Alexandria Masters               34.07  
  3 Bianco, Jennifer L        36 Alexandria Masters               35.95  
  4 D'Agaro, Tara             38 Chartiers Valley                 36.39  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          35 DC Dept Of Recre               1:03.89  
                  30.44     1:03.89 (33.45)                                        
  2 Hopkins, Joanne           37 Arlington Master               1:06.31  
                  32.05     1:06.31 (34.26)                                        
  3 Connor, Jennifer          38 Arlington Master               1:32.38  
                  43.21     1:32.38 (49.17)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Joanne           37 Arlington Master               2:25.43  
                  32.62     1:09.26 (36.64)     1:48.21 (38.95)     2:25.43 (37.22)
  2 D'Agaro, Tara             38 Chartiers Valley               2:50.58  
                  40.89     1:23.89 (43.00)     2:08.41 (44.52)     2:50.58 (42.17)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon D       37 National Capital               6:33.34  
                  36.66     1:16.11 (39.45)     1:56.05 (39.94)     2:35.95 (39.90)
        3:15.68 (39.73)     3:55.79 (40.11)     4:35.29 (39.50)     5:14.90 (39.61)
        5:54.50 (39.60)     6:33.34 (38.84)                                        
  2 D'Agaro, Tara             38 Chartiers Valley               7:25.59  
                  41.60     1:26.80 (45.20)     2:12.15 (45.35)     2:57.52 (45.37)
        3:42.81 (45.29)     4:28.84 (46.03)     5:13.98 (45.14)     5:59.52 (45.54)
        6:44.05 (44.53)     7:25.59 (41.54)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bianco, Jennifer L        36 Alexandria Masters               37.24  
  2 Mimura, Aya               39 National Capital                 38.39  
  3 Wright, Michelle          39 Alexandria Masters               40.12  
  4 D'Agaro, Tara             38 Chartiers Valley                 46.20  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mimura, Aya               39 National Capital               1:21.98  
                  39.43     1:21.98 (42.55)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon D       37 National Capital               2:34.76  
                  37.26     1:16.03 (38.77)     1:55.22 (39.19)     2:34.76 (39.54)
  2 Bianco, Jennifer L        36 Alexandria Masters             2:56.69  
                  40.50     1:24.20 (43.70)     2:10.51 (46.31)     2:56.69 (46.18)
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 D'Agaro, Tara             38 Chartiers Valley               1:36.95  
  2 Connor, Jennifer          38 Arlington Master               1:51.74  
                  53.25     1:51.74 (58.49)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon D       37 National Capital               2:54.88  
                  40.09     1:24.42 (44.33)     2:09.51 (45.09)     2:54.88 (45.37)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Cropper, Siobhan          35 DC Dept Of Recre                 29.37  
  2 Harrison, Susan E         39 Rockbridge Count                 45.89  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bianco, Jennifer L        36 Alexandria Masters             1:42.68  
                  46.04     1:42.68 (56.64)                                        
  2 Harrison, Susan E         39 Rockbridge Count               1:57.32  
                  56.85   1:57.32 (1:00.47)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mimura, Aya               39 National Capital               1:19.72  
                  38.26     1:19.72 (41.46)                                        
  2 Connor, Jennifer          38 Arlington Master               1:47.38  
                  52.45     1:47.38 (54.93)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon D       37 National Capital               2:43.16  
                  39.90     1:20.14 (40.24)     2:05.59 (45.45)     2:43.16 (37.57)
  2 Mimura, Aya               39 National Capital               2:54.97  
                  37.82     1:21.36 (43.54)     2:13.85 (52.49)     2:54.97 (41.12)
  3 Bianco, Jennifer L        36 Alexandria Masters             3:08.26  
                  41.27     1:25.70 (44.43)     2:23.65 (57.95)     3:08.26 (44.61)
 -- Harrison, Susan E         39 Rockbridge Count                    DQ  
                  56.37     1:55.10 (58.73)   3:00.39 (1:05.29)        DQ (1:01.51)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon D       37 National Capital               5:32.13  
                  38.73     1:22.40 (43.67)     2:03.30 (40.90)     2:44.24 (40.94)
        3:29.38 (45.14)     4:15.76 (46.38)     4:54.47 (38.71)     5:32.13 (37.66)
  2 Hopkins, Joanne           37 Arlington Master               5:59.96  
                  41.56     1:27.41 (45.85)     2:15.98 (48.57)     3:03.31 (47.33)
        3:52.42 (49.11)     4:41.67 (49.25)     5:22.97 (41.30)     5:59.96 (36.99)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Pauline           41 Reston Masters S                 27.82  
  2 Petyk, Jennifer           42 PT Masters                       28.11  
  3 Goldberg, Stephanie       41 Columbia Masters                 29.46  
  4 Croxton, Heather          41 Riptide Masters                  33.34  
  5 Maly, Cleary              43 Quest Masters Sw                 35.03  
  6 Beels, Kendall            41 Reston Masters S                 40.89  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Pauline           41 Reston Masters S               1:01.50  
                  29.30     1:01.50 (32.20)                                        
  2 Croxton, Heather          41 Riptide Masters                1:17.58  
  3 Beels, Kendall            41 Reston Masters S               1:31.39  
                  43.98     1:31.39 (47.41)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         44 Columbia Masters               2:10.65  
                  30.35     1:03.51 (33.16)     1:37.50 (33.99)     2:10.65 (33.15)
  2 Beels, Kendall            41 Reston Masters S               3:30.08  
                  47.40     1:42.11 (54.71)     2:38.37 (56.26)     3:30.08 (51.71)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Petyk, Jennifer           42 PT Masters                       34.22  
  2 Goldberg, Stephanie       41 Columbia Masters                 38.76  
  3 Maly, Cleary              43 Quest Masters Sw                 43.43  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         44 Columbia Masters               1:08.85  
                  33.55     1:08.85 (35.30)                                        
  2 Petyk, Jennifer           42 PT Masters                     1:14.41  
                  36.52     1:14.41 (37.89)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         44 Columbia Masters               2:28.17  
                  34.86     1:12.29 (37.43)     1:50.57 (38.28)     2:28.17 (37.60)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Maly, Cleary              43 Quest Masters Sw                 45.59  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         44 Columbia Masters               2:47.29  
                  37.86     1:20.46 (42.60)     2:04.61 (44.15)     2:47.29 (42.68)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Pauline           41 Reston Masters S                 31.32  
  2 Petyk, Jennifer           42 PT Masters                       32.77  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Petyk, Jennifer           42 PT Masters                     1:13.04  
                  34.07     1:13.04 (38.97)                                        
  2 Croxton, Heather          41 Riptide Masters                1:27.70  
                  40.96     1:27.70 (46.74)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              48 Riptide Masters                  28.07  
  2 Welc, Gina                49 Lane 4 Swimming                  35.28  
  3 Shuford, Carol            47 Lane 4 Swimming                  35.30  
  4 Chu, Jan                  46 Sunfish Masters                  48.65  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pare, Stacie              46 Columbia Masters               1:10.91  
                  34.42     1:10.91 (36.49)                                        
  2 Shuford, Carol            47 Lane 4 Swimming                1:16.06  
                  36.78     1:16.06 (39.28)                                        
  3 Welc, Gina                49 Lane 4 Swimming                1:17.63  
                  37.60     1:17.63 (40.03)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pare, Stacie              46 Columbia Masters               2:32.31  
                  34.65     1:13.57 (38.92)     1:54.30 (40.73)     2:32.31 (38.01)
  2 Shuford, Carol            47 Lane 4 Swimming                2:48.20  
                  38.92     1:21.23 (42.31)     2:04.97 (43.74)     2:48.20 (43.23)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Shuford, Carol            47 Lane 4 Swimming                7:22.85  
                  40.00     1:22.67 (42.67)     2:07.54 (44.87)     2:53.00 (45.46)
        3:37.80 (44.80)     4:23.47 (45.67)     5:08.69 (45.22)     5:54.67 (45.98)
        6:39.71 (45.04)     7:22.85 (43.14)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Jan                  46 Sunfish Masters                  56.48  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              48 Riptide Masters                  34.99  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              48 Riptide Masters                1:17.59  
                  36.47     1:17.59 (41.12)                                        
  2 Pare, Stacie              46 Columbia Masters               1:28.62  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Welc, Gina                49 Lane 4 Swimming                  42.31  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pare, Stacie              46 Columbia Masters               1:29.84  
                  42.00     1:29.84 (47.84)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              48 Riptide Masters                1:12.98  
                  35.45     1:12.98 (37.53)                                        
  2 Welc, Gina                49 Lane 4 Swimming                1:32.81  
                  43.77     1:32.81 (49.04)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pare, Stacie              46 Columbia Masters               3:00.48  
                  40.18     1:31.51 (51.33)     2:20.54 (49.03)     3:00.48 (39.94)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia           53 Reston Masters S                 30.45  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia           53 Reston Masters S               1:07.64  
                  32.69     1:07.64 (34.95)                                        
  2 Caves, Judy               53 Chartiers Valley               1:13.33  
                  35.02     1:13.33 (38.31)                                        
  3 Rudie, Linda              52 Maryland Masters               1:22.77  
                  40.33     1:22.77 (42.44)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia           53 Reston Masters S               2:24.22  
                  33.09     1:09.88 (36.79)     1:47.35 (37.47)     2:24.22 (36.87)
  2 Jaeger, Debbie            51 Virginia Masters               2:27.00  
                  33.49     1:10.62 (37.13)     1:49.07 (38.45)     2:27.00 (37.93)
  3 Rebert, Kristina          50 YWCA Masters of                2:37.40  
                  35.44     1:13.93 (38.49)     1:55.79 (41.86)     2:37.40 (41.61)
  4 Caves, Judy               53 Chartiers Valley               2:37.71  
                  35.60     1:16.00 (40.40)     1:56.96 (40.96)     2:37.71 (40.75)
  5 Rudie, Linda              52 Maryland Masters               2:58.05  
                  40.63     1:26.44 (45.81)     2:13.22 (46.78)     2:58.05 (44.83)
  6 Mazyck, Carla             53 Maryland Masters               3:10.66  
                  43.78     1:32.29 (48.51)     2:22.47 (50.18)     3:10.66 (48.19)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Rebert, Kristina          50 YWCA Masters of                6:56.02  
                  36.50     1:16.26 (39.76)     1:57.29 (41.03)     2:39.01 (41.72)
        3:21.71 (42.70)     4:04.91 (43.20)     4:47.62 (42.71)     5:31.14 (43.52)
        6:14.49 (43.35)     6:56.02 (41.53)                                        
  2 Caves, Judy               53 Chartiers Valley               6:57.67  
                  36.68     1:17.70 (41.02)     2:00.33 (42.63)     2:43.29 (42.96)
        3:26.31 (43.02)     4:08.96 (42.65)     4:51.96 (43.00)     5:34.45 (42.49)
        6:16.31 (41.86)     6:57.67 (41.36)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         54 Reston Masters S                 32.74  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaeger, Debbie            51 Virginia Masters               1:16.80  
                  37.80     1:16.80 (39.00)                                        
  2 Mazyck, Carla             53 Maryland Masters               1:41.13  
                  49.96     1:41.13 (51.17)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         54 Reston Masters S               2:40.45  
                  38.00     1:19.51 (41.51)     2:00.34 (40.83)     2:40.45 (40.11)
  2 Hajost, Cynthia           53 Reston Masters S               2:44.94  
                  39.15     1:20.13 (40.98)     2:03.38 (43.25)     2:44.94 (41.56)
  3 Jaeger, Debbie            51 Virginia Masters               2:46.56  
                  39.26     1:20.78 (41.52)     2:03.61 (42.83)     2:46.56 (42.95)
  4 Mazyck, Carla             53 Maryland Masters               3:38.12  
                  52.12     1:47.45 (55.33)     2:43.51 (56.06)     3:38.12 (54.61)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         54 Reston Masters S                 39.55  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Rebert, Kristina          50 YWCA Masters of                  40.70  
  2 Rudie, Linda              52 Maryland Masters                 45.29  
  3 Frost, Holly              54 Lane 4 Swimming                  54.78  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim M         54 Reston Masters S               1:15.82  
                  34.82     1:15.82 (41.00)                                        
  2 Frost, Holly              54 Lane 4 Swimming                1:50.78  
                  50.87     1:50.78 (59.91)                                        
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia           53 Reston Masters S               6:17.20  
                  40.32     1:32.35 (52.03)     2:19.64 (47.29)     3:05.70 (46.06)
        4:01.73 (56.03)     4:57.29 (55.56)     5:38.39 (41.10)     6:17.20 (38.81)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Auer, Margie              55 Lane 4 Swimming                  35.81  
  2 Baumgarten, Elizabeth     57 Sportfit Lab                     37.24  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawley, Julie             56 Warrenton Master               1:18.41  
                  37.48     1:18.41 (40.93)                                        
  2 Baumgarten, Elizabeth     57 Sportfit Lab                   1:22.31  
                  39.08     1:22.31 (43.23)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawley, Julie             56 Warrenton Master               2:54.80  
                  39.92     1:23.96 (44.04)     2:09.61 (45.65)     2:54.80 (45.19)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawley, Julie             56 Warrenton Master                 44.17  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Auer, Margie              55 Lane 4 Swimming                1:30.39  
                  43.13     1:30.39 (47.26)                                        
  2 Dawley, Julie             56 Warrenton Master               1:35.60  
                  46.43     1:35.60 (49.17)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
 -- Dawley, Julie             56 Warrenton Master                    DQ  
                  48.66     1:40.67 (52.01)     2:33.55 (52.88)          DQ (50.30)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Baumgarten, Elizabeth     57 Sportfit Lab                     44.63  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Baumgarten, Elizabeth     57 Sportfit Lab                   1:38.75  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Auer, Margie              55 Lane 4 Swimming                  41.19  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Auer, Margie              55 Lane 4 Swimming                1:29.23  
                  41.27     1:29.23 (47.96)                                        
  2 Baumgarten, Elizabeth     57 Sportfit Lab                   1:37.90  
                  46.28     1:37.90 (51.62)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Batko, Margaret           63 Sportfit Lab                     49.07  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   62 Virginia Masters               1:07.72  
                  33.06     1:07.72 (34.66)                                        
  2 Wagner, Cheryl            61 Terrapin Masters               1:19.49  
                  38.19     1:19.49 (41.30)                                        
  3 Batko, Margaret           63 Sportfit Lab                   1:51.94  
                  51.81   1:51.94 (1:00.13)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Batko, Margaret           63 Sportfit Lab                   4:12.49  
                  54.72   1:57.99 (1:03.27)   3:05.02 (1:07.03)   4:12.49 (1:07.47)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   62 Virginia Masters                 39.42  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   62 Virginia Masters               1:21.45  
                  40.46     1:21.45 (40.99)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   62 Virginia Masters               2:48.36  
                  38.24     1:21.40 (43.16)     2:05.42 (44.02)     2:48.36 (42.94)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   62 Virginia Masters               5:40.34  
                  36.86     1:20.28 (43.42)     2:05.14 (44.86)     2:47.64 (42.50)
        3:36.01 (48.37)     4:25.18 (49.17)     5:03.67 (38.49)     5:40.34 (36.67)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer G      66 Lane 4 Swimming                1:11.62  
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer G      66 Lane 4 Swimming               13:13.85  
                1:14.72   2:37.17 (1:22.45)   3:58.31 (1:21.14)   5:18.44 (1:20.13)
      6:38.54 (1:20.10)   7:59.29 (1:20.75)   9:19.25 (1:19.96)  10:38.11 (1:18.86)
     11:58.30 (1:20.19)  13:13.85 (1:15.55)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer G      66 Lane 4 Swimming                1:30.78  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer G      66 Lane 4 Swimming                3:14.93  
                1:35.48   3:14.93 (1:39.45)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer G      66 Lane 4 Swimming                3:48.81  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy M           71 Reston Masters S                 51.12  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy M           71 Reston Masters S                 57.92  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy M           71 Reston Masters S               2:07.00  
                1:04.50   2:07.00 (1:02.50)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy M           71 Reston Masters S               4:23.34  
                1:03.83   2:09.35 (1:05.52)   4:23.34 (2:13.99)                    
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy M           71 Reston Masters S               2:16.28  
                1:08.37   2:16.28 (1:07.91)                                        
 
  

 MEN **************************************************************************
*******************************************************************************

 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 LaBriola, Joseph          23 District Of Colu                 23.33  
  2 Destree, Nathan           22 UC12                             23.40  
  3 Kendall, Cody             24 UC10                             23.91  
  4 Rackham, Grant            24 UC12                             24.77  
  5 Shanks, Matthew           24 Anne Arundel Amp                 27.29  
  6 Morris, Taylor            23 Alexandria Masters               27.57  
  7 Troiano, Thomas J         19 Lane 4 Swimming                  29.08  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 LaBriola, Joseph          23 District Of Colu                 51.43  
                  24.91       51.43 (26.52)                                        
  2 Kendall, Cody             24 UC10                             54.79  
                  25.75       54.79 (29.04)                                        
  3 Rackham, Grant            24 UC12                             55.97  
                  26.30       55.97 (29.67)                                        
  4 Morris, Taylor            23 Alexandria Masters             1:01.18  
                  29.47     1:01.18 (31.71)                                        
  5 Troiano, Thomas J         19 Lane 4 Swimming                1:02.14  
                  28.42     1:02.14 (33.72)                                        
  6 Shanks, Matthew           24 Anne Arundel Amp               1:02.93  
                  30.31     1:02.93 (32.62)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Galan, Peter              24 Terrapin Masters               1:52.33  
                  25.73       54.15 (28.42)     1:23.80 (29.65)     1:52.33 (28.53)
  2 Shanks, Matthew           24 Anne Arundel Amp               2:20.34  
                  30.78     1:06.52 (35.74)     1:44.31 (37.79)     2:20.34 (36.03)
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Galan, Peter              24 Terrapin Masters               2:05.81  
                  29.69     1:01.47 (31.78)     1:34.40 (32.93)     2:05.81 (31.41)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Destree, Nathan           22 UC12                             29.17  
  2 Morris, Taylor            23 Alexandria Masters               37.15  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Troiano, Thomas J         19 Lane 4 Swimming                1:19.16  
                  35.89     1:19.16 (43.27)                                        
  2 Morris, Taylor            23 Alexandria Masters             1:22.12  
                  39.15     1:22.12 (42.97)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Destree, Nathan           22 UC12                             23.33  
  2 LaBriola, Joseph          23 District Of Colu                 25.87  
  3 Kendall, Cody             24 UC10                             27.77  
  4 Shanks, Matthew           24 Anne Arundel Amp                 31.13  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Destree, Nathan           22 UC12                             54.12  
                  24.66       54.12 (29.46)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Destree, Nathan           22 UC12                             56.82  
                  26.10       56.82 (30.72)                                        
  2 Shanks, Matthew           24 Anne Arundel Amp               1:11.52  
                  33.82     1:11.52 (37.70)                                        
  3 Troiano, Thomas J         19 Lane 4 Swimming                1:11.80  
                  34.32     1:11.80 (37.48)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Galan, Peter              24 Terrapin Masters               2:08.28  
                  26.29       57.59 (31.30)     1:38.20 (40.61)     2:08.28 (30.08)
  2 Rackham, Grant            24 UC12                           2:24.47  
                  28.55     1:07.60 (39.05)     1:50.35 (42.75)     2:24.47 (34.12)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Compton, Taylor           25 Lane 4 Swimming                  22.31  
  2 Summers, Dan              27 Arlington Master                 23.90  
  3 Thames, Steven            26 Arlington Master                 25.19  
  4 Schlank, Evan             29 District Of Colu                 25.28  
  5 Ewald, John               29 District Of Colu                 26.71  
  6 Von Ahsen, John           27 Germantown Maryl                 52.13  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Compton, Taylor           25 Lane 4 Swimming                  49.24  
                  23.81       49.24 (25.43)                                        
  2 Summers, Dan              27 Arlington Master                 54.02  
                  25.52       54.02 (28.50)                                        
  3 Thames, Steven            26 Arlington Master                 55.64  
                  26.68       55.64 (28.96)                                        
  4 Allen, Joseph B           26 UC08                           1:01.86  
                  30.33     1:01.86 (31.53)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Thames, Steven            26 Arlington Master               2:03.15  
                  27.55       58.13 (30.58)     1:30.11 (31.98)     2:03.15 (33.04)
  2 Allen, Joseph B           26 UC08                           2:16.43  
                  32.69     1:06.88 (34.19)     1:42.22 (35.34)     2:16.43 (34.21)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Joseph B           26 UC08                           5:56.33  
                  32.74     1:06.52 (33.78)     1:41.10 (34.58)     2:16.99 (35.89)
        2:53.12 (36.13)     3:29.02 (35.90)     4:05.45 (36.43)     4:41.89 (36.44)
        5:19.10 (37.21)     5:56.33 (37.23)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlank, Evan             29 District Of Colu                 28.74  
  2 Von Ahsen, John           27 Germantown Maryl                 54.20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlank, Evan             29 District Of Colu               1:02.16  
                  30.03     1:02.16 (32.13)                                        
  2 Thames, Steven            26 Arlington Master               1:08.47  
                  32.85     1:08.47 (35.62)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tim               26 Alexandria Masters             2:22.56  
                  32.30     1:07.10 (34.80)     1:44.15 (37.05)     2:22.56 (38.41)
  2 Ewald, John               29 District Of Colu               2:28.52  
                  33.20     1:09.79 (36.59)     1:48.83 (39.04)     2:28.52 (39.69)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mason, Jacob X            26 Reston Masters S                 31.41  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Summers, Dan              27 Arlington Master               1:08.86  
                  32.32     1:08.86 (36.54)                                        
  2 Ewald, John               29 District Of Colu               1:25.30  
                  38.59     1:25.30 (46.71)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tim               26 Alexandria Masters             2:48.71  
                  37.04     1:19.56 (42.52)     2:04.76 (45.20)     2:48.71 (43.95)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mason, Jacob X            26 Reston Masters S                 27.55  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Mason, Jacob X            26 Reston Masters S               1:03.53  
                  29.12     1:03.53 (34.41)                                        
  2 Allen, Joseph B           26 UC08                           1:11.87  
                  34.14     1:11.87 (37.73)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Joseph B           26 UC08                           2:39.66  
                  34.55     1:13.98 (39.43)     1:56.33 (42.35)     2:39.66 (43.33)
  2 Taylor, Tim               26 Alexandria Masters             2:46.41  
                  34.73     1:15.75 (41.02)     2:00.22 (44.47)     2:46.41 (46.19)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Summers, Dan              27 Arlington Master               1:03.24  
                  29.66     1:03.24 (33.58)                                        
  2 Ewald, John               29 District Of Colu               1:13.72  
                  33.96     1:13.72 (39.76)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Chris               31 Maryland Masters                 26.17  
  2 Keyes, Brett              30 UC10                             26.18  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Paushter, Matthew         34 Binghamton Univ                  54.22  
                  26.09       54.22 (28.13)                                        
  2 Brown, Jeff               33 DMV Leviathan                    56.14  
                  26.82       56.14 (29.32)                                        
  3 Pezzner, Benjamin         30 Alexandria Masters               58.63  
                  28.07       58.63 (30.56)                                        
  4 Shaw, Chris               31 Maryland Masters               1:00.80  
                  27.43     1:00.80 (33.37)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Chris               31 Maryland Masters               2:27.28  
                  34.31     1:13.54 (39.23)     1:50.87 (37.33)     2:27.28 (36.41)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           34 Germantown Maryl                 29.30  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           34 Germantown Maryl               1:05.78  
                  32.12     1:05.78 (33.66)                                        
  2 Pezzner, Benjamin         30 Alexandria Masters             1:07.77  
                  32.64     1:07.77 (35.13)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Pezzner, Benjamin         30 Alexandria Masters             2:33.21  
                  34.23     1:12.24 (38.01)     1:52.62 (40.38)     2:33.21 (40.59)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Eric              31 Alexandria Masters               30.11  
  2 Somensatto, Jason         31 Machine Aquatics                 30.34  
  3 Keyes, Brett              30 UC10                             31.07  
  4 Goodwin, James            31 Reston Masters S                 40.26  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Somensatto, Jason         31 Machine Aquatics               1:07.16  
                  31.09     1:07.16 (36.07)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Eric              31 Alexandria Masters             2:26.13  
                  33.50     1:11.20 (37.70)     1:48.88 (37.68)     2:26.13 (37.25)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Smink, Jonathan           34 Germantown Maryl                 27.03  
  2 Strahota, Jeffrey         33 Terrapin Masters                 27.65  
  3 Keyes, Brett              30 UC10                             28.03  
  3 Brown, Jeff               33 DMV Leviathan                    28.03  
  5 Paushter, Matthew         34 Binghamton Univ                  28.23  
  6 Shaw, Chris               31 Maryland Masters                 31.74  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Eric              31 Alexandria Masters             1:00.93  
                  28.78     1:00.93 (32.15)                                        
  2 Somensatto, Jason         31 Machine Aquatics               1:01.77  
                  29.48     1:01.77 (32.29)                                        
  3 Smink, Jonathan           34 Germantown Maryl               1:03.13  
                  28.58     1:03.13 (34.55)                                        
  4 Paushter, Matthew         34 Binghamton Univ                1:03.58  
                  30.24     1:03.58 (33.34)                                        
  5 Strahota, Jeffrey         33 Terrapin Masters               1:05.73  
                  29.95     1:05.73 (35.78)                                        
  6 Keyes, Brett              30 UC10                           1:06.42  
                  31.88     1:06.42 (34.54)                                        
  7 Pezzner, Benjamin         30 Alexandria Masters             1:12.94  
                  32.22     1:12.94 (40.72)                                        
  8 Goodwin, James            31 Reston Masters S               1:22.67  
                  38.62     1:22.67 (44.05)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         33 Terrapin Masters               2:17.06  
                  28.82     1:04.79 (35.97)     1:44.29 (39.50)     2:17.06 (32.77)
  2 Paushter, Matthew         34 Binghamton Univ                2:19.66  
                  29.97     1:07.79 (37.82)     1:49.57 (41.78)     2:19.66 (30.09)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         33 Terrapin Masters               4:54.09  
                  28.85     1:02.41 (33.56)     1:43.25 (40.84)     2:22.98 (39.73)
        3:04.23 (41.25)     3:45.29 (41.06)     4:20.02 (34.73)     4:54.09 (34.07)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sady, Darek               36 District Of Colu                 23.67  
  2 Moon, WonKee              39 District Of Colu                 25.35  
  3 Rathgeber, Drew           37 Warrenton Master                 29.74  
  4 Sikdar, Partha            37 Life Time Mid-At                 36.46  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               38 Lane 4 Swimming                  52.70  
                  25.45       52.70 (27.25)                                        
  2 Jent, Daniel              36 Alexandria Masters               54.13  
                  25.50       54.13 (28.63)                                        
  3 Jaskot, Brian             35 Alexandria Masters               55.18  
                  26.32       55.18 (28.86)                                        
  4 Titioura, Andrei          37 Columbia Masters                 56.16  
                  27.19       56.16 (28.97)                                        
  5 Jeter, Robert             39 District Of Colu                 59.28  
                  27.37       59.28 (31.91)                                        
  6 Rathgeber, Drew           37 Warrenton Master               1:05.10  
                  30.70     1:05.10 (34.40)                                        
  7 Sikdar, Partha            37 Life Time Mid-At               1:36.82  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaskot, Brian             35 Alexandria Masters             2:04.09  
                  27.03       57.95 (30.92)     1:30.86 (32.91)     2:04.09 (33.23)
  2 Crowe, John F             35 District Of Colu               2:12.31  
                  31.51     1:05.13 (33.62)     1:38.48 (33.35)     2:12.31 (33.83)
  3 Ahlgren, Kyle R           38 National Capital               2:29.13  
                  35.45     1:13.61 (38.16)     1:52.24 (38.63)     2:29.13 (36.89)
  4 Rathgeber, Drew           37 Warrenton Master               2:35.53  
                  33.33     1:12.53 (39.20)     1:53.67 (41.14)     2:35.53 (41.86)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               38 Lane 4 Swimming                5:20.07  
                  28.60     1:00.45 (31.85)     1:32.61 (32.16)     2:05.62 (33.01)
        2:38.47 (32.85)     3:11.18 (32.71)     3:43.72 (32.54)     4:16.36 (32.64)
        4:48.82 (32.46)     5:20.07 (31.25)                                        
  2 Jaskot, Brian             35 Alexandria Masters             5:35.17  
                  29.05     1:01.31 (32.26)     1:34.56 (33.25)     2:08.73 (34.17)
        2:43.11 (34.38)     3:17.25 (34.14)     3:51.60 (34.35)     4:25.84 (34.24)
        5:00.57 (34.73)     5:35.17 (34.60)                                        
  3 Jent, Daniel              36 Alexandria Masters             5:44.44  
                  30.30     1:03.18 (32.88)     1:37.97 (34.79)     2:13.23 (35.26)
        2:48.79 (35.56)     3:24.70 (35.91)     4:00.98 (36.28)     4:36.36 (35.38)
        5:11.01 (34.65)     5:44.44 (33.43)                                        
  4 Ahlgren, Kyle R           38 National Capital               6:32.24  
                  36.81     1:16.45 (39.64)     1:56.17 (39.72)     2:36.29 (40.12)
        3:16.39 (40.10)     3:56.36 (39.97)     4:35.87 (39.51)     5:15.85 (39.98)
        5:55.09 (39.24)     6:32.24 (37.15)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          38 National Capital                 27.19  
  2 Sady, Darek               36 District Of Colu                 29.99  
  3 Tustin, John              37 District Of Colu                 30.67  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Moon, WonKee              39 District Of Colu               1:06.68  
                  32.74     1:06.68 (33.94)                                        
  2 Tustin, John              37 District Of Colu               1:08.40  
                  32.74     1:08.40 (35.66)                                        
  3 Crowe, John F             35 District Of Colu               1:09.94  
                  34.59     1:09.94 (35.35)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tustin, John              37 District Of Colu               2:27.91  
                  35.14     1:12.24 (37.10)     1:50.51 (38.27)     2:27.91 (37.40)
  2 Crowe, John F             35 District Of Colu               2:29.03  
                  36.07     1:14.07 (38.00)     1:51.82 (37.75)     2:29.03 (37.21)
  3 Ahlgren, Kyle R           38 National Capital               2:52.21  
                  41.91     1:25.47 (43.56)     2:09.55 (44.08)     2:52.21 (42.66)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sady, Darek               36 District Of Colu                 31.72  
  2 Cakouros, Michael         37 Germantown Maryl                 32.05  
  3 Rathgeber, Drew           37 Warrenton Master                 36.38  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Moon, WonKee              39 District Of Colu               1:09.18  
                  33.42     1:09.18 (35.76)                                        
  2 Titioura, Andrei          37 Columbia Masters               1:09.46  
                  33.19     1:09.46 (36.27)                                        
  3 Cakouros, Michael         37 Germantown Maryl               1:11.13  
                  34.06     1:11.13 (37.07)                                        
  4 Rathgeber, Drew           37 Warrenton Master               1:27.18  
                  40.45     1:27.18 (46.73)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Moon, WonKee              39 District Of Colu               2:28.07  
                  34.32     1:11.17 (36.85)     1:49.50 (38.33)     2:28.07 (38.57)
  2 Jent, Daniel              36 Alexandria Masters             2:47.69  
                  37.20     1:20.74 (43.54)     2:04.98 (44.24)     2:47.69 (42.71)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Nakahodo, Sidney          38 National Capital                 27.10  
  2 Baldwin, Craig            39 Reston Masters S                 27.71  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig            39 Reston Masters S               1:01.07  
                  28.43     1:01.07 (32.64)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig            39 Reston Masters S               2:28.01  
                  32.50     1:08.56 (36.06)     1:46.55 (37.99)     2:28.01 (41.46)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeter, Robert             39 District Of Colu               1:02.66  
                  28.64     1:02.66 (34.02)                                        
  2 Nakahodo, Sidney          38 National Capital               1:03.20  
                  27.79     1:03.20 (35.41)                                        
  3 Jent, Daniel              36 Alexandria Masters             1:05.01  
                  28.84     1:05.01 (36.17)                                        
  4 Tustin, John              37 District Of Colu               1:08.50  
                  30.10     1:08.50 (38.40)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Titioura, Andrei          37 Columbia Masters               2:15.49  
                  29.16     1:04.52 (35.36)     1:43.36 (38.84)     2:15.49 (32.13)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle R           38 National Capital               6:11.44  
                  43.59     1:32.27 (48.68)     2:18.47 (46.20)     3:03.56 (45.09)
        3:58.43 (54.87)     4:52.85 (54.42)     5:33.57 (40.72)     6:11.44 (37.87)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Carl              44 District Of Colu                 25.27  
  2 Tomson, Farol             42 Germantown Maryl                 25.92  
  3 King, Mike R              40 Warrenton Master                 30.97  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Severt, Cary              43 UC12                           1:01.41  
                  29.36     1:01.41 (32.05)                                        
  2 King, Mike R              40 Warrenton Master               1:15.07  
                  35.45     1:15.07 (39.62)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 King, Mike R              40 Warrenton Master               2:59.65  
                  41.00     1:26.12 (45.12)     2:13.18 (47.06)     2:59.65 (46.47)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 King, Mike R              40 Warrenton Master               7:58.20  
                  41.70     1:25.93 (44.23)     2:14.22 (48.29)     3:00.76 (46.54)
        3:49.12 (48.36)     4:38.68 (49.56)     5:29.22 (50.54)     6:20.67 (51.45)
        7:09.93 (49.26)     7:58.20 (48.27)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Carl              44 District Of Colu                 30.13  
  2 Tomson, Farol             42 Germantown Maryl                 31.58  
  3 Gonzales, Francisco       41 National Capital                 36.36  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sandi, Gustavo            41 Germantown Maryl                 30.16  
  2 Gonzales, Francisco       41 National Capital                 31.92  
  3 Tomson, Farol             42 Germantown Maryl                 34.08  
  4 Morgan, Carl              44 District Of Colu                 35.23  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Sandi, Gustavo            41 Germantown Maryl               1:08.34  
                  31.97     1:08.34 (36.37)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tomson, Farol             42 Germantown Maryl                 28.38  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tomson, Farol             42 Germantown Maryl               1:06.79  
                  30.52     1:06.79 (36.27)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Carl              44 District Of Colu               2:20.56  
                  28.67     1:02.92 (34.25)     1:45.65 (42.73)     2:20.56 (34.91)
  2 Sandi, Gustavo            41 Germantown Maryl               2:22.00  
                  30.42     1:08.82 (38.40)     1:48.31 (39.49)     2:22.00 (33.69)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Michael              46 Maryland Masters                 22.59  
  2 Clear, Kirk               46 Virginia Masters                 25.19  
  3 Rees, Matt                45 Masters Aquatics                 25.67  
  4 Thorne, James             45 Alexandria Masters               26.47  
  5 Purcell, Frank            47 Machine Aquatics                 33.35  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Michael              46 Maryland Masters                 49.43  
                  23.37       49.43 (26.06)                                        
  2 Schutzmeister, Scott      49 Lane 4 Swimming                  56.23  
                  27.61       56.23 (28.62)                                        
  3 Thorne, James             45 Alexandria Masters               59.18  
                  28.47       59.18 (30.71)                                        
  4 Evans, Brian              49 Reston Masters S               1:03.54  
                  30.82     1:03.54 (32.72)                                        
  5 Purcell, Frank            47 Machine Aquatics               1:15.80  
                  35.79     1:15.80 (40.01)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Michael              46 Maryland Masters               1:53.57  
                  26.09       54.69 (28.60)     1:24.13 (29.44)     1:53.57 (29.44)
  2 Schutzmeister, Scott      49 Lane 4 Swimming                2:05.62  
                  29.29     1:01.07 (31.78)     1:33.40 (32.33)     2:05.62 (32.22)
  3 Purcell, Frank            47 Machine Aquatics               2:56.90  
                  39.45     1:23.26 (43.81)     2:09.85 (46.59)     2:56.90 (47.05)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Clear, Kirk               46 Virginia Masters                 28.83  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           45 District Of Colu               1:00.58  
                  29.52     1:00.58 (31.06)                                        
  2 Evans, Brian              49 Reston Masters S               1:14.87  
                  37.14     1:14.87 (37.73)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Czander, Eric             48 District Of Colu               2:24.55  
                  35.13     1:11.01 (35.88)     1:47.69 (36.68)     2:24.55 (36.86)
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Michael              46 Maryland Masters               1:03.87  
                  30.20     1:03.87 (33.67)                                        
  2 Williams, Neill           45 District Of Colu               1:04.26  
                  30.24     1:04.26 (34.02)                                        
  3 Purcell, Frank            47 Machine Aquatics               1:35.66  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Dever, Frederick          48 District Of Colu                 27.19  
  2 Schutzmeister, Scott      49 Lane 4 Swimming                  27.43  
  3 Clear, Kirk               46 Virginia Masters                 27.71  
  4 Purcell, Frank            47 Machine Aquatics                 37.17  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           45 District Of Colu                 58.11  
                  27.07       58.11 (31.04)                                        
  2 Dever, Frederick          48 District Of Colu               1:01.16  
                  28.70     1:01.16 (32.46)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           45 District Of Colu                 57.47  
                  26.94       57.47 (30.53)                                        
  2 Czander, Eric             48 District Of Colu               1:06.01  
                  31.63     1:06.01 (34.38)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Czander, Eric             48 District Of Colu               2:22.18  
                  31.29     1:08.21 (36.92)     1:49.45 (41.24)     2:22.18 (32.73)
  2 Evans, Brian              49 Reston Masters S               2:41.01  
                  35.24     1:16.11 (40.87)     2:04.33 (48.22)     2:41.01 (36.68)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique         50 District Of Colu                 25.12  
  2 Harris, Mark              51 Alexandria Masters               26.16  
  3 Bowdring, William         52 Alexandria Masters               27.36  
  4 Convis, Bradley A         51 Warrenton Master                 28.27  
  5 Bischoff, Todd            50 Germantown Maryl                 29.61  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique         50 District Of Colu                 55.15  
                  26.50       55.15 (28.65)                                        
  2 Harris, Mark              51 Alexandria Masters               57.89  
                  26.85       57.89 (31.04)                                        
  3 Bowdring, William         52 Alexandria Masters             1:02.75  
                  29.36     1:02.75 (33.39)                                        
  4 Allen, Douglas Dewey      54 UC10                           1:02.78  
                  30.16     1:02.78 (32.62)                                        
  5 Convis, Bradley A         51 Warrenton Master               1:03.48  
                  30.38     1:03.48 (33.10)                                        
  6 Deitch, David             50 Lane 4 Swimming                1:03.85  
                  30.87     1:03.85 (32.98)                                        
  7 Perkins, Keith            53 Alexandria Masters             1:09.56  
                  32.73     1:09.56 (36.83)                                        
  8 Smith, Bruce              52 Lane 4 Swimming                1:16.89  
                  37.41     1:16.89 (39.48)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique         50 District Of Colu               2:01.38  
                  28.19       58.77 (30.58)     1:29.84 (31.07)     2:01.38 (31.54)
  2 House, Christopher        50 Lane 4 Swimming                2:09.20  
                  29.85     1:02.39 (32.54)     1:35.77 (33.38)     2:09.20 (33.43)
  3 Rumble, Wilson            53 District Of Colu               2:20.76  
                  32.01     1:06.94 (34.93)     1:43.00 (36.06)     2:20.76 (37.76)
  4 Allen, Douglas Dewey      54 UC10                           2:25.09  
                  32.40     1:09.83 (37.43)     1:48.23 (38.40)     2:25.09 (36.86)
  5 Smith, Bruce              52 Lane 4 Swimming                2:59.44  
                  40.95   2:13.21 (1:32.26)     2:59.44 (46.23)                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                50 Riptide Masters                5:42.56  
                  30.41     1:04.32 (33.91)     1:39.04 (34.72)     2:14.03 (34.99)
        2:49.09 (35.06)     3:23.69 (34.60)     3:58.72 (35.03)     4:34.30 (35.58)
        5:09.46 (35.16)     5:42.56 (33.10)                                        
  2 Rumble, Wilson            53 District Of Colu               6:25.39  
                  34.40     1:10.85 (36.45)     1:48.26 (37.41)     2:26.49 (38.23)
        3:05.40 (38.91)     3:45.70 (40.30)     4:24.96 (39.26)     5:05.58 (40.62)
        5:45.85 (40.27)     6:25.39 (39.54)                                        
  3 Allen, Douglas Dewey      54 UC10                           6:52.89  
                  35.18     1:15.93 (40.75)     1:57.82 (41.89)     2:41.27 (43.45)
        3:24.33 (43.06)     4:08.29 (43.96)     4:51.57 (43.28)     5:33.96 (42.39)
        6:15.47 (41.51)     6:52.89 (37.42)                                        
  4 Smith, Bruce              52 Lane 4 Swimming                8:11.07  
                  40.89     1:26.11 (45.22)     2:13.87 (47.76)     3:03.60 (49.73)
        3:53.57 (49.97)     4:44.02 (50.45)     5:37.04 (53.02)     6:28.11 (51.07)
        7:20.39 (52.28)     8:11.07 (50.68)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           50 Virginia Masters                 30.64  
  2 Bischoff, Todd            50 Germantown Maryl                 34.20  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bischoff, Todd            50 Germantown Maryl               1:15.36  
                  36.33     1:15.36 (39.03)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 House, Christopher        50 Lane 4 Swimming                2:18.06  
                  32.95     1:07.50 (34.55)     1:42.90 (35.40)     2:18.06 (35.16)
  2 Kress, Jay                50 Riptide Masters                2:25.69  
                  34.81     1:11.44 (36.63)     1:49.52 (38.08)     2:25.69 (36.17)
  3 Bischoff, Todd            50 Germantown Maryl               2:52.78  
                1:20.48     2:05.40 (44.92)     2:52.78 (47.38)                    
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           50 Virginia Masters                 31.65  
  2 Harris, Mark              51 Alexandria Masters               32.02  
  3 Hellmann, Ralph           52 Sarasota YMCA Sh                 32.25  
  4 Convis, Bradley A         51 Warrenton Master                 35.07  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Mark              51 Alexandria Masters             1:12.40  
                  33.71     1:12.40 (38.69)                                        
  2 Bowdring, William         52 Alexandria Masters             1:15.85  
                  35.68     1:15.85 (40.17)                                        
  3 Convis, Bradley A         51 Warrenton Master               1:21.60  
                  38.73     1:21.60 (42.87)                                        
  4 Rumble, Wilson            53 District Of Colu               1:26.10  
                  40.37     1:26.10 (45.73)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Mark              51 Alexandria Masters             2:41.95  
                  34.48     1:14.51 (40.03)     1:57.09 (42.58)     2:41.95 (44.86)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Ralph           52 Sarasota YMCA Sh                 27.81  
  2 Harris, Gregory           50 Virginia Masters                 27.91  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bowdring, William         52 Alexandria Masters             1:10.98  
                  34.65     1:10.98 (36.33)                                        
  2 Convis, Bradley A         51 Warrenton Master               1:15.31  
                  36.14     1:15.31 (39.17)                                        
  3 Perkins, Keith            53 Alexandria Masters             1:18.75  
                  37.35     1:18.75 (41.40)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 House, Christopher        50 Lane 4 Swimming                2:18.56  
                  29.73     1:04.79 (35.06)     1:46.75 (41.96)     2:18.56 (31.81)
  2 Harris, Gregory           50 Virginia Masters               2:19.53  
                  30.85     1:05.16 (34.31)     1:47.11 (41.95)     2:19.53 (32.42)
  3 Deitch, David             50 Lane 4 Swimming                2:49.06  
                  34.15     1:22.22 (48.07)     2:10.40 (48.18)     2:49.06 (38.66)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 House, Christopher        50 Lane 4 Swimming                4:59.98  
                  31.13     1:07.29 (36.16)     1:45.61 (38.32)     2:23.08 (37.47)
        3:08.52 (45.44)     3:54.06 (45.54)     4:27.90 (33.84)     4:59.98 (32.08)
  2 Harris, Gregory           50 Virginia Masters               5:13.50  
                  32.28     1:12.54 (40.26)     1:53.68 (41.14)     2:34.85 (41.17)
        3:18.22 (43.37)     4:02.64 (44.42)     4:38.71 (36.07)     5:13.50 (34.79)
  3 Rumble, Wilson            53 District Of Colu               5:59.96  
                  35.13     1:15.79 (40.66)     2:07.27 (51.48)     2:57.64 (50.37)
        3:46.76 (49.12)     4:39.09 (52.33)     5:20.06 (40.97)     5:59.96 (39.90)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tupitza, Charles          58 Warrenton Master                 26.61  
  2 Romo, Robert              55 Virginia Masters                 28.96  
  3 Dawley, Scott             55 Warrenton Master                 36.14  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickard, Alan             56 Riptide Masters                1:03.68  
                  31.03     1:03.68 (32.65)                                        
 -- Dawley, Scott             55 Warrenton Master                    DQ  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickard, Alan             56 Riptide Masters                2:21.73  
                  33.00     1:08.77 (35.77)     1:44.84 (36.07)     2:21.73 (36.89)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Glenn           55 Sea Devil Swimmi               7:26.22  
                  38.57     1:20.23 (41.66)     2:03.46 (43.23)     2:48.21 (44.75)
        3:33.74 (45.53)     4:20.43 (46.69)     5:08.57 (48.14)     5:56.62 (48.05)
        6:44.35 (47.73)     7:26.22 (41.87)                                        
  2 Tupitza, Charles          58 Warrenton Master               8:07.50  
                  35.41     1:20.55 (45.14)     2:08.79 (48.24)     2:59.42 (50.63)
        3:50.39 (50.97)     4:41.74 (51.35)     5:34.79 (53.05)     6:27.90 (53.11)
        7:18.79 (50.89)     8:07.50 (48.71)                                        
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              55 Virginia Masters               1:16.48  
                  38.61     1:16.48 (37.87)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave W             55 UC08                             39.10  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              55 Virginia Masters               1:21.24  
                  40.05     1:21.24 (41.19)                                        
  2 Treen, Dave W             55 UC08                           1:28.04  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave W             55 UC08                           3:09.57  
                  43.14     1:31.81 (48.67)     2:22.08 (50.27)     3:09.57 (47.49)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tupitza, Charles          58 Warrenton Master                 30.51  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tupitza, Charles          58 Warrenton Master               1:12.51  
                  34.70     1:12.51 (37.81)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Tupitza, Charles          58 Warrenton Master               3:05.80  
                  38.94     1:26.54 (47.60)     2:18.12 (51.58)     3:05.80 (47.68)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              55 Virginia Masters               1:11.99  
                  33.67     1:11.99 (38.32)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Edgell, Don               61 Lane 4 Swimming                  29.43  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Edgell, Don               61 Lane 4 Swimming                1:04.23  
                  30.84     1:04.23 (33.39)                                        
  2 Morrow, Dan               64 Montgomery Ancie               1:11.55  
                  34.55     1:11.55 (37.00)                                        
  3 Boyle, Michael            62 Reston Masters S               1:21.71  
                  38.86     1:21.71 (42.85)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Edgell, Don               61 Lane 4 Swimming                2:26.20  
                  33.21     1:10.43 (37.22)     1:48.18 (37.75)     2:26.20 (38.02)
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Bryan, Jeffrey            61 Montgomery Ancie               1:09.34  
                  34.13     1:09.34 (35.21)                                        
  2 Nash, Dawson              60 District Of Colu               1:23.10  
                  42.95     1:23.10 (40.15)                                        
  3 Abbott, John              63 Germantown Maryl               1:30.53  
                1:30.53         1:30.53 ( )                                        
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               64 Montgomery Ancie               1:18.18  
                  37.67     1:18.18 (40.51)                                        
  2 Abbott, John              63 Germantown Maryl               1:30.23  
  3 Boyle, Michael            62 Reston Masters S               1:46.44  
                  52.18     1:46.44 (54.26)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyle, Michael            62 Reston Masters S               3:56.09  
                  54.88   1:56.12 (1:01.24)   2:57.91 (1:01.79)     3:56.09 (58.18)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              60 District Of Colu                 34.03  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              60 District Of Colu               3:14.40  
                  42.60     1:32.22 (49.62)     2:24.45 (52.23)     3:14.40 (49.95)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Abbott, John              63 Germantown Maryl               1:23.40  
                  40.64     1:23.40 (42.76)                                        
  2 Boyle, Michael            62 Reston Masters S               1:46.28  
                  52.92     1:46.28 (53.36)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Dawson              60 District Of Colu               6:31.96  
                  42.06     1:28.88 (46.82)     2:21.88 (53.00)     3:11.16 (49.28)
      4:11.60 (1:00.44)     5:06.76 (55.16)     5:51.51 (44.75)     6:31.96 (40.45)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Culhane, Kevin            67 Alexandria Masters               28.29  
  2 Kirkland, James M         66 DC Masters                       30.89  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirkland, James M         66 DC Masters                     1:11.09  
                  32.71     1:11.09 (38.38)                                        
  2 Baker, Donald C           66 Alexandria Masters             1:19.98  
                  38.30     1:19.98 (41.68)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Bruce             65 DC Masters                     2:30.72  
                  34.04     1:12.81 (38.77)     1:52.35 (39.54)     2:30.72 (38.37)
  2 Baker, Donald C           66 Alexandria Masters             3:05.02  
                  43.12     1:31.62 (48.50)     2:19.53 (47.91)     3:05.02 (45.49)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Culhane, Kevin            67 Alexandria Masters               34.93  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Donald C           66 Alexandria Masters             1:36.53  
                  46.95     1:36.53 (49.58)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Donald C           66 Alexandria Masters             3:35.44  
                  52.22     1:48.08 (55.86)     2:44.59 (56.51)     3:35.44 (50.85)
 -- Hillman, James            69 Germantown Maryl                    DQ  
                  50.45   3:32.60 (2:42.15)        DQ (1:02.19)                    
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Culhane, Kevin            67 Alexandria Masters               36.78  
  2 Cole, Henry               69 Columbia Masters                 37.12  
  3 Finz, Samuel              69 Virginia Masters                 45.08  
  4 Davey, Michael            69 Alexandria Masters               45.63  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Henry               69 Columbia Masters               1:21.66  
                  39.04     1:21.66 (42.62)                                        
  2 Davey, Michael            69 Alexandria Masters             1:45.78  
                  49.22     1:45.78 (56.56)                                        
  3 Finz, Samuel              69 Virginia Masters               1:50.54  
                  54.07     1:50.54 (56.47)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Hillman, James            69 Germantown Maryl               3:37.35  
                  49.34     1:45.17 (55.83)     2:41.62 (56.45)     3:37.35 (55.73)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Bruce             65 DC Masters                       31.86  
  2 Kirkland, James M         66 DC Masters                       34.95  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirkland, James M         66 DC Masters                     1:22.25  
                  37.18     1:22.25 (45.07)                                        
  2 Hillman, James            69 Germantown Maryl               1:28.98  
                  43.75     1:28.98 (45.23)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Bruce             65 DC Masters                     2:50.96  
                  34.45     1:20.23 (45.78)     2:10.69 (50.46)     2:50.96 (40.27)
  2 Kirkland, James M         66 DC Masters                     3:09.45  
                  37.82     1:27.33 (49.51)   2:27.40 (1:00.07)     3:09.45 (42.05)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          71 Patriot Masters                  31.37  
  2 Robinson, David           70 Germantown Maryl                 32.06  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          71 Patriot Masters                1:14.06  
                  35.46     1:14.06 (38.60)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
 -- Rolston, Howard           73 Gold Coast Masters                 DQ  
                  33.92     1:15.90 (41.98)                                        
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           73 Gold Coast Masters            6:51.77  
                  36.74     1:16.48 (39.74)     1:57.19 (40.71)     2:39.08 (41.89)
        3:21.16 (42.08)     4:03.29 (42.13)     4:45.74 (42.45)     5:28.03 (42.29)
        6:10.21 (42.18)     6:51.77 (41.56)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           70 Germantown Maryl                 41.04  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           70 Germantown Maryl               1:27.59  
                  43.04     1:27.59 (44.55)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           70 Germantown Maryl                 37.39  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          71 Patriot Masters                1:44.79  
                  47.81     1:44.79 (56.98)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           70 Germantown Maryl               1:26.29  
                  41.21     1:26.29 (45.08)                                        
  2 Zamon, Frederick          71 Patriot Masters                1:32.86  
                  42.18     1:32.86 (50.68)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          71 Patriot Masters                3:38.12  
                  42.69     1:39.79 (57.10)   2:48.09 (1:08.30)     3:38.12 (50.03)
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Thomas             80 Virginia Masters               1:03.36  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                             Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Thomas             80 Virginia Masters               2:32.46  
  
  

 RELAYS ***********************************************************************
*******************************************************************************
 
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'C'                          1:59.36  
     1) Warren-Shriner, Lindsey W25     2) Hewitt, Sara W33               
     3) Gaffney, Lauren W30             4) Maehr, Erin W31                
                  32.05     1:00.31 (28.26)     1:29.90 (29.59)     1:59.36 (29.46)
  2 Alexandria Masters Swimming  'C'                            2:08.91  
     1) Miller, Alaina W31              2) Verigan, Teresa W30            
     3) Bianco, Jennifer L W36          4) Kays, Amelia W34               
                  30.33     1:02.00 (31.67)     1:37.36 (35.36)     2:08.91 (31.55)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'A'                            2:14.90  
     1) Gauzens, Stephanie W29          2) Kays, Amelia W34               
     3) Verigan, Teresa W30             4) McWilliams, Katie W30          
                  33.20     1:13.75 (40.55)     1:48.79 (35.04)     2:14.90 (26.11)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'D'                            1:32.94  
     1) Jent, Daniel M36                2) Jaskot, Brian M35              
     3) Pezzner, Benjamin M30           4) Meyers, Eric M31               
                  19.34       44.74 (25.40)     1:09.08 (24.34)     1:32.94 (23.86)
  2 District Of Columbia Aquatics  'B'                          1:33.36  
     1) Sady, Darek M36                 2) Schlank, Evan M29              
     3) Ewald, John M29                 4) LaBriola, Joseph M23           
                  19.15       42.86 (23.71)     1:10.29 (27.43)     1:33.36 (23.07)
  3 Germantown Maryland Masters  'A'                            1:45.46  
     1) Tomson, Farol M42               2) Cakouros, Michael M37          
     3) Sandi, Gustavo M41              4) Smink, Jonathan M34            
                  26.07       52.88 (26.81)     1:20.47 (27.59)     1:45.46 (24.99)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'C'                            1:54.05  
     1) Taylor, Tim M26                 2) Jent, Daniel M36               
     3) Pezzner, Benjamin M30           4) Meyers, Eric M31               
                  31.92     1:01.50 (29.58)     1:30.36 (28.86)     1:54.05 (23.69)
  2 Germantown Maryland Masters  'A'                            2:27.57  
     1) Von Ahsen, John M27             2) Sandi, Gustavo M41             
     3) Tomson, Farol M42               4) Cakouros, Michael M37          
                  56.88     1:32.78 (35.90)     2:02.06 (29.28)     2:27.57 (25.51)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'A'                          1:52.62  
     1) Williams, Neill M45             2) Moon, WonKee M39               
     3) Dever, Frederick M48            4) Jeter, Robert M39              
                  29.77     1:01.21 (31.44)     1:27.89 (26.68)     1:52.62 (24.73)
  2 Warrenton Masters Swim Team  'A'                            2:21.27  
     1) Convis, Bradley A M51           2) Rathgeber, Drew M37            
     3) Tupitza, Charles M58            4) Dawley, Scott M55              
                  37.81     1:14.60 (36.79)     1:45.30 (30.70)     2:21.27 (35.97)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'B'                            1:52.67  
     1) Perkins, Keith M53              2) Bowdring, William M52          
     3) Davey, Michael M69              4) Thorne, James M45              
                  24.65       53.67 (29.02)     1:26.67 (33.00)     1:52.67 (26.00)
  2 Germantown Maryland Masters  'B'                            2:08.84  
     1) Bischoff, Todd M50              2) Abbott, John M63               
     3) Hillman, James M69              4) Robinson, David M70            
                  24.05       58.57 (34.52)     1:34.49 (35.92)     2:08.84 (34.35)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'B'                            2:20.16  
     1) Baker, Donald C M66             2) Bowdring, William M52          
     3) Perkins, Keith M53              4) Thorne, James M45              
                  42.31     1:21.77 (39.46)     1:53.83 (32.06)     2:20.16 (26.33)
  2 Germantown Maryland Masters  'B'                            2:32.35  
     1) Bischoff, Todd M50              2) Abbott, John M63               
     3) Robinson, David M70             4) Hillman, James M69             
                  36.84     1:16.43 (39.59)     1:55.51 (39.08)     2:32.35 (36.84)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'A'                            1:47.86  
     1) Morris, Taylor M23              2) Gauzens, Stephanie W29         
     3) Taylor, Tim M26                 4) McWilliams, Katie W30          
                  27.90       55.52 (27.62)     1:22.10 (26.58)     1:47.86 (25.76)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'C'                          2:00.43  
     1) Maehr, Erin W31                 2) Gaffney, Lauren W30            
     3) LaBriola, Joseph M23            4) Schlank, Evan M29              
                  33.75     1:10.37 (36.62)     1:35.87 (25.50)     2:00.43 (24.56)
  2 Alexandria Masters Swimming  'D'                            2:34.53  
     1) Miller, Alaina W31              2) Davey, Michael M69             
     3) Bianco, Jennifer L W36          4) Morris, Taylor M23             
                  37.12     1:22.98 (45.86)     2:13.88 (50.90)     2:34.53 (20.65)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Arlington Masters  'A'                                      1:54.62  
     1) Thames, Steven M26              2) Hufford, Ellen W31             
     3) Hopkins, Joanne W37             4) Summers, Dan M27               
                  25.23     1:01.33 (36.10)     1:30.03 (28.70)     1:54.62 (24.59)
  2 National Capital YMCA  'A'                                  2:02.46  
     1) Sullivan, Shannon D W37         2) Lee, Peter M43                 
     3) Madorno, Tiernan W29            4) Ahlgren, Kyle R M38            
                  32.55     1:00.90 (28.35)     1:30.51 (29.61)     2:02.46 (31.95)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                          Finals        
===============================================================================
  1 District Of Columbia Aquatics  'B'                          1:59.89  
     1) Tustin, John M37                2) Czander, Eric M48              
     3) Sady, Darek M36                 4) Crowe, John F M35              
                  30.08     1:03.88 (33.80)     1:31.72 (27.84)     1:59.89 (28.17)
  2 National Capital YMCA  'A'                                  2:08.98  
     1) Mimura, Aya W39                 2) Gonzales, Francisco M41        
     3) Nakahodo, Sidney M38            4) Sullivan, Shannon D W37        
                  38.16     1:09.61 (31.45)     1:36.80 (27.19)     2:08.98 (32.18)
                  
                  

 COCONUT RELAY ****************************************************************
*******************************************************************************   


Women 150 Yard Coconut Relay   
===============================================================================
 1 Arlington Masters                                           2:10.97
     1) Hufford, Ellen W31                2) Hopkins, Joanne W37
     3) Mathey, Alison W29
 2 Snowbirds                                                   2:14.52
     1) Caves, Judy W53                   2) Petyk, Jennifer W42  
     3) D'Agaro, Tara W38
     
Men 150 Yard Coconut Relay   
===============================================================================
 1 Coconuts R Us                                               2:02.97
     1) Convis, Bradley A M51             2) Tupitza, Charles M58
     3) Rathgeber, Drew M37

Mixed 150 Yard Coconut Relay   
===============================================================================   
 1 DCAC                                                       1:49.34
     1) Ewald, John M29                   2) Hewitt, Sara W33
     3) Sady, Darek M36
 2 Warrenton High                                             2:14.50
     1) Dawley, Julie M56                 2) Dawley, Scott W55
     3) King, Mike R M40